Centri
- Centar za higijenu i humanu ekologiju
- Centar za kontrolu i prevenciju bolesti
- Centar za mikrobiologiju
- Centar za promociju zdravlja, analizu, planiranje i organizaciju zdravstvene zašite, informatiku i biostatistiku u zdravstvu
- Služba za pravne, ekonomsko finansijske, tehničke i druge slične poslove
Aktuelno
- Oglas
- 13. Evropska nedelja prevencije raka grlića materice – 21-27 januar 2019 – „RANO OTKRIVANJE MOŽE SPREČITI RAK GRLIĆA MATERICE”
- Oglas
- 1. decembar 2018 – Svetski dan borbe protiv side – “Saznaj svoj status”
- 23-30 Novembar 2018 – Evropska nedelja testiranja na HIV i hepatitise
- 18. novembar 2018 – Evropski dan posvećen racionalnoj upotrebi antibiotika – 12. do 18. novembar 2018. – Svetska nedelja posvećena racionalnoj upotrebi antibiotika – “Jedno je zdravlje”
- 14. novembar 2018-2019 – Svetski dan dijabetesa – “Dijabetes utiče na život porodice”
- KREATIVNI KONKURS ZA NAJBOLJI SLOGAN I POSTER U CILJU PODIZANJA SVESTI O RANOM OTKRIVANJU RAKA DOJKE
- Vreme je za pregled: Oktobar – međunarodni mesec borbe protiv raka dojke
- 16. oktobar 2018 – Svetski dan hrane i Oktobar – mesec pravilne ishrane „Pravilna ishrana – ulaganje u budućnost”
- Analiza zdravstvenog stanja stanovništva Zapadno-Bačkog okruga
- Pokazatelji kvaliteta rada zdravstvenih ustanova
- REFERENTNA LABORATORIJA ZA MENINGOKOK I HEMOFILUS
- Pokazatelji starosti u Zapadno bačkom okrugu
Zadovoljstvo korisnika uslugama zdravstvene službe i zadovoljstva zaposlenih
Rezultati merenja koncentracije polena
5. maj 2014 – Svetski dan Higijene Ruku u Zdravstvenim Ustanovama
Organizujući Nacionalni program higijene ruku u zdravstvenim ustanovama pod nazivom „Čiste Ruke – Bezbedne Ruke“, Srbija je 2008. god. postala član Alijanse za bezbednost pacijenata Svetske zdravstvene organizacije (SZO) i svake godine obeležava 5. maj, Svetski dan higijene ruku u zdravstvenim ustanovama pod nazivom “Sačuvajte Živote – Operite Svoje Ruke”. Ove, 2014. godine, 5. maj se obeležava se pod motom “OPERITE RUKE, ZAUSTAVITE ŠIRENJE REZISTENTNIH BAKTERIJA”.

Ove, 2014. godine, 5. maj se obeležava se pod motom “Operite ruke, zaustavite širenje rezistentnih bakterija”.
Svetska zdravstena organizacija je predložila zemljama članicama izvođenje dve međunarodne studije prevalencije: “Studiju prevalencija rezistencije određenih vrsta bakterija iz hemokulture i urinokulture hospitalizovanih pacijenata na antimikrobne lekove“ i “Studiju prevalencije primene perioperativne antimikrobne profilakse”.
Pozivamo vas da ove, kao i prethodnih godina, organizujete da se u svim zdravstvenim obleži 5. maj i izvedu navedene studije najkasnije do 3. maja.
“Studija prevalencije primene perioperativne antimikrobne profilakse” se odnosi na operisane pacijente. Studijom se obuhvataju pacijenti koji su operisani u prva tri dana u nedelji, a u četvrtak ili petak u nedelji u kojoj se izvodi studija, sestre ili epidemiolog bi trebalo da prepišu podatke iz temperaturne liste u adaptirani upitnik. Uputstva za izvođenje studija i upitnik možete naći ovde – Studija antimikrobne profilakse.
Bolničke ustanove koje imaju laboratorije za kliničku mikrobiologiju, pozivaju se da učestvuju u „Studiji prevalencije rezistencije određenih vrsta bakterija iz hemokulture i urinokulture hospitalizovanih pacijenata na antimikrobne lekove. Po metodologiji potrebno je da popune upitnik SZO takođe za jednu nedelju. Uputstva za izvođenje studija i upitnik možete naći ovde – Laboratorije_rezistencija.
Originalni materijal Svetske zdravstvene organizacije se nalazi na sajtuhttp://www.who.int/gpsc/5may/en/
Svi oni koji to žele, mogu samostalno poslati podatke SZO, ali je potrebno da i nama dostavite rezultate studije radi obrade, analize i sačinjavanja izveštaja za teritoriju cele Srbije.
Molimo da popunjen upitnik i formular o zdravstvenoj ustanovi pošaljite na sledeći e-mail:rsk.bolnicke@gmail.com Poslednji rok kada svi upitnici treba da budu uneti na sajt SZO je 3. maj.
LINKOVI:
World Health Organization
Clean Care is Safer Care
Ministarstvo zdravlja Republike Srbije
http://www.zdravlje.gov.rs/showelement.php?id=1405

Svetska zdravstvena organizacija definisala je 5 MOMENATA za higijenu ruku, definišući 5 momenata kada zdravstveno osoblje treba da obavi pranje ruku:
- pre kontakta sa pacijentom
- pre antiseptičkih procedura
- nakon kontakta sa telesnim tečnostima i izlučevinama
- nakon kontakta sa pacijentom
- nakon kontakta sa predmetima iz pacijentove okoline
Higijena ruku se obavlja vodom i tečnim sapunom kada su ruke vidljivo prljave i kontaminirane krvlju i tjelesnim tečnostima, a sredstvom na bazi alkohola koje se nanosi na suve ruke u svim drugim slučajevima.
RUKAVICE NISU ZAMENA ZA ČISTE RUKE.

